Dąb Platynowego Jubileuszu

Martin M. Sobczyk

W zabytkowym parku w Sarnach w październiku 2022 r. posadziliśmy Dąb Platynowego Jubileuszu z okazji 70. rocznicy panowania Królowej Elżbiety II.

Dąb o wysokości ok. 4 metrów zasadzony został w miejscu po innym dębie, który kilka lat temu został powalony podczas wichury. Posadzenie drzewa było inicjatywą arch. krajobrazu Łukasza Przybylaka, który od 2014 r. przewodzi rewaloryzacji parku w Sarnach.

Nazwę dębu zaproponował prywatny sekretarz ówczesnego Księcia Karola w korespondencji wymienianej pomiędzy Fundacją Odbudowy Dworu Sarny a Clarence House.

Uroczystość transmitowała na żywo telewizja TVN.

Dąb oznaczony jest okolicznościową tablicą z logo projektu Queen’s Green Canopy, inicjatywie sadzenia drzew w roku jubileuszu Królowej. Inicjatywie tej patronuje Król Karol III.

– Jest to projekt zainicjowany przez ówczesnego księcia Karola, obecnego Króla Karola III, który ma na celu stworzyć symboliczny baldachim z koron drzew – nie tylko na Wyspach Brytyjskich, ale na całym świecie – powiedział Łukasz Przybylak.

Ponad milion drzew posadzono w ramach Queen’s Green Canopy w pierwszym sezonie od października 2021 r. do marca 2022 r. Inicjatywa została przedłużona do marca 2023 r. po śmierci Królowej Elżbiety.

Dąb w Sarnach był pierwszym drzewem zasadzonym w Polsce w ramach Queen’s Green Canopy.

Sarny były w latach 2010-2013 przedmiotem zainteresowania londyńskiej fundacji SAVE Britain’s Heritage, która zamierzała wyremontować zabytek pod patronatem Karola.

W zabytkowym parku krajobrazowym w Sarnach znajduje się 10 dębów-pomników przyrody, z których najstarszy ma ok. 400 lat.

Park w obecnej formie pochodzi z przekształcenia z dawnej, barokowej kompozycji w park stylu naturalistycznego. Jest dziełem Eduarda Petzolda, słynnego reprezentanta tzw. Szkoły Mużakowskiej ogrodnictwa krajobrazowego.

Petzold jest patronem Europejskiego Centrum Sztuki Ogrodowej, założonego przez Łukasza Przybylaka i Jacka Kuśmierskiego w 2020 r. jako jeden z programów Fundacji Odbudowy Dworu Sarny.

Więcej informacji o działalności ECSO dostępne jest na stronie www.ecso.pl.

Kinga Burzyńska z Dzień Dobry TVN

Łukasz Przybylak (ECSO; po prawej) i Martin Sobczyk (Zamek Sarny)