Wystawy ECSO w 2021 roku

Wystawa „Ogrody i ogrodnicy Wallensteinów”

1 listopada 2021 – 4 maja 2022, Zamek Sarny (2. piętro)

Wystawa posterowa „Ogrody i ogrodnicy Wallensteinów” prezentuje trzydzieści znakomitych pałaców i ogrodów m.in. w Duchcov, Jičín, Kozel, Mnichovo Hradiště, Pradze, które należały do tego szlacheckiego rodu. Po raz pierwszy omówiono również życiorysy ogrodników, którzy się nimi opiekowali. Na wystawie szczególną uwagę poświęcono rodzinie Dittrich, która miała bardzo duży wpływ na rozwój czeskiego ogrodnictwa w XIX wieku.

Wystawa inicjuje współpracę pomiędzy Europejskim Centrum Sztuki Ogrodowej im. Eduarda Petzolda w Zamku Sarny a Metodycznym Centrum Kultury Ogrodowej w Kromieryżu. Ekspozycja dostępna w języku czeskim i polskim.

Organizator główny: Narodowy Instytut Dziedzictwa, Metodyczne Centrum Kultury Ogrodowej w Kromieryżu, Czechy

Kuratorka wystawy: dr inż. Lenka Křesadlová

Współpraca merytoryczna: Jaromír Tlustý (Archiwum Państwowe w Litomierzycach), inż. Michaela Letá, Radim Vrla, mgr Jan Štětina

Organizator w Polsce: Fundacja Odbudowy Dworu Sarny – Europejskie Centrum Sztuki Ogrodowej im. Eduarda Petzolda, Polska

Patronat: Europejski Szlak Ogrodów Historycznych

Opracowanie: mgr inż. arch. kraj. Jacek Kuśmierski, mgr inż. arch. kraj. Łukasz Przybylak

Kontakt: ecso@zameksarny.pl

 

Poprzednie wystawy ECSO:

Wystawa – 66 europejskich ogrodów historycznych

1 maja – 30 września 2021, Zamek Sarny (2 piętro)

Pierwszą wystawę posterową zorganizowaną przez Europejskie Centrum Sztuki Ogrodowej im. Eduarda Petzolda z okazji 25. rocznicy Europejskiego Roku Ogrodów Historycznych!

Wystawa prezentuje 66 obiektów, które w 1993 roku otrzymały od Komisji Europejskiej dofinansowanie prac konserwatorskich. Po raz pierwszy była pokazywana w Portugalii w 2018 roku z okazji Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego i od tej pory podróżuje po całym kontynencie. Zamek w Sarnach jest pierwszym obiektem w Polsce, który gości go w swoich XVI-wiecznych murach. Patronem wystawy jest Europejski Szlak Ogrodów Historycznych.

Kurator wystawy: Rodrigo Dias (Uniwersytet Lusíada w Lizbonie)

Tłumaczenie i redakcja: Jacek Kuśmierski, Martin M. Sobczyk, Łukasz Przybylak