Podsumowanie 2017

Za nami czwarty rok renowacji zabytkowego zespołu zamkowo-parkowego w Sarnach.

Jeśli myśleliśmy równo 12 miesięcy temu, że rok 2016 był przełomowy dzięki dotacjom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, to co dopiero powiedzieć o roku 2017, który był jeszcze ważniejszy, i to mimo braku dotacji.

W ciągu 2017 r. wydaliśmy 1.000.082,13 zł, głównie na inwestycje i – w małej części – na bieżące funkcjonowanie obiektu.

W tym roku nie udało nam się pozyskać dotacji MKiDN mimo bardzo wysoko merytorycznie ocenionych wniosków. Mamy nadzieję na sukces w 2018 r. Na razie XVI-wieczny renesansowy pałac pozostaje bez dachu, co jest powodem wielu nieprzespanych nocy, szczególnie podczas wichur, kiedy drżymy o stabilność szczytów budynku.

Zebraliśmy 4.270,20 zł w ramach zbiórki publicznej. Jesteśmy ogromnie wdzięczni za wszelkie datki, które pomagają nam utrzymać obiekt i udostępniać go do zwiedzania.

Naszym celem od początku remontu, obliczonego na dwie dekady, było udostępnienie choćby małej części zespołu do zwiedzania. W roku 2017 to się nam udało.

W sierpniu uruchomiliśmy dom bramny, gdzie po ponad trzech latach kapitalnego remontu otworzyła się kawiarnia z urzekającym ponadczasowym wnętrzem autorstwa Pani dr Agaty Rome-Dzida. Kawiarnia jest czynna codziennie w godzinach 11-20. Przechodząc przez nią można dojść do Kaplicy Św. Jana Nepomucena, w której w tegoroczne Święta Bożego Narodzenia po raz pierwszy od 73 lat, a może dłużej, zagościła choinka.

Nasza współpraca projektowa z MaisondeRome Interior Design się zacieśnia, można więc liczyć na więcej stylowych wnętrz już niedługo w Folwarku Sarny, gdzie projektujemy remont rządcówki oraz budynku mieszkalnego. Pierwsze pokoje gościnne mamy nadzieję uruchomić w ciągu 2018 r.

Udało nam się też wybudować parking na przedpolu zamkowym, szczególnie ważny podczas koncertów.

Muzycznie rok 2017 okazał się być najlepszym do tej pory. III Międzynarodowa Letnia Szkoła Muzyki Dawnej pod kierunkiem Jakuba Burzyńskiego przyciągnęła tłumy oraz znakomitych brytyjskich artystów – Jeremy West (cynk) i Stephanie Dyer (puzon) – jako wykładowców.

Orkiestra barokowa Arte dei Suonatori przywiozła do nas wybitnych artystów międzynarodowych – Bolette Roed (flet prosty, Dania), Reiko Ichise (viola da gamba, Japonia/Wielka Brytania) i Martin Gester (klawesyn, fortepian historyczny/Francja).

Z ogromną przyjemnością gościliśmy też artystów lokalnych. W listopadzie koncert dał Chór Parafii Św. Mikołaja w Nowej Rudzie. W grudniu próbę w Sarnach odbył Zespół Ludowy Katarzynki ze Ścinawki Górnej.

W maju w Sarnach, w obecności Pana Senatora Aleksandra Szweda oraz Pana Wiceprzewodniczącego Sejmiku Dolnośląskiego Juliana Golaka dokonano odsłonięcia tryptyku ołtarzowego autorstwa Pana Jarosława Radomskiego.

To wszystko wciąż początek. Przed nami kilkanaście lat renowacji i starań o środki publiczne, dzięki którym możemy udostępniać za darmo wszystkim coraz więcej wnętrz i, przede wszystkim, Kaplicę Św. Jana Nepomucena.

W roku 2018 czeka nas wielkie wyzwanie – pozyskanie dotacji z transgranicznych środków Unii Europejskiej w wysokości ok. 2 mln zł na remont Kaplicy. Od kilku miesięcy pracujemy z naszym czeskim partnerem, planujemy złożenie propozycji projektowej i wniosku dotacyjnego.

Tymczasem wciąż prowadzimy kosztowny – na razie wygrany – spór sądowy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego w sprawie pozostawienia bez oceny naszego projektu remontu spichlerza przy udziale środków Unii Europejskiej. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oraz Naczelny Sąd Administracyjny przyznał nam rację w tym sporze i zmusił Urząd do oceny naszego wniosku. Otrzymaliśmy zwrot kosztów postępowania. Czekamy na dalszą reakcję Urzędu.

Remont Zamku i Folwarku Sarny to wyzwanie na całe życie. Cieszymy się z bardzo dużej frekwencji na naszych koncertach i w domu bramnym. Zapraszamy codziennie!